دوربین مداربسته

مدت زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته

همراهان عزیز مجموعه نصب دوربین سلام ، امروز نیز برای پاسخ به یکی از سوالات پر تکرار کاربران سیستم دوربین مداربسته مقاله ای توسط تیم نصب دوربین آماده کرده ایم. بسیاری از کاربران سیستم دوربین مداربسته سوالاتی در رابطه با مدت زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته از ما می پرسند.

ما در این مقاله به سوالاتی همچون ” دوربین مداربسته تا چند روز فیلم را نگه می دارد ؟ ” ، ” مدت زمان ضبط تصاویر دوربین مداربسته چقدر است ؟ ” ، ” تا چند روز فیلم دوربین مداربسته را نگه دارم ؟ ” ، ” مدت زمان ایداه آل برای نگهداری تصاویر دوربین مداربسته ” پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید. چنانچه در پایان مقاله سوال یا ابهامی داشتید می توانید با شماره 09136542367 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی نمایند.

نگهداری فیلم دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در مکان های مختلف با هدف های مختلفی انجام میگیرد. امروزه دوربین های مداربسته جایگزین نیروهای انسانی و نگهبانان شده اند. اگرچه در چند دهه اخیر مردم نصب دوربین مداربسته را امری ضروری نمی دانستند اما در یک دهه اخیر افراد برای برقراری یا ارتقا امنیت محل را به سیستم دوربین مداربسته تجهیز میکنند.

مراحل خرید دوربین مداربسته و نصب دوربین مداربسته یکی از مهم ترین مراحل هستند که بسیار حائز اهمیت بوده و بهتر است قبل از اقدام به خرید دوربین مداربسته ، با یک فرد خبره و متخصص در این حوزه مشورت نمایید. اما با خرید و نصب دوربین کار به اتمام نمی رسد و لازم است برای بهبود عملکرد و کارآیی سیستم مداربسته نکاتی را رعایت نمایید. یکی از این نکات که امروز به آن اشاره می کنیم نگهداری فیلم دوربین مداربسته است.

عوامل موثر در مدت زمان ضبط تصاویر

عوامل و فاکتورهای بسیاری در مدت زمان نگهداری تصاویر دوربین مداربسته تاثیر می گذارند. اگر ما بخواهیم بدانیم که دوربین مداربسته ما تا چند روز فیلم را نگه می دارد باید عواملی مانند تعداد هارد دیسک های متصل به دستگاه ، طرفیت هارد دیسک ها ، تعداد دوربین های مداربسته ، کیفیت و رزولوشن تصاویر دوربین مداربسته را بررسی کنیم. تمامی این عوامل می توانند بصورت مستقیم بر روی مدت زمان نگهداری تصاویر دوربین مداربسته تاثیر بگذارند. برای مثال هر چقدر ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک ها بیشتر باشد مدت زمان ضبط تصاویر نیز بیشتر می شود. در ادامه به بررسی تک تک این عوامل می پردازیم.

  • هارد دیسک ، تعداد هارددیسک و ظرفیت دوربین مداربسته

دستگاه ضبط تصاویر وضظیفه دریافت و نگهداری تصاویر ارسالی از سمت دوربین مداربسته را دارد این در حالی است که خود دستگاه ضبط تصاویر در هیچ جای دنیا حافظه ای برای نگهداری اطلاعات را نداشته و زمانی که شما دستگاه ضبط تصاویر را خریداری می کنید بایستی یک هارد دیسک باظرفیتی متناسب با نیازتان خریداری نمایید. حالا این هارد دیسک هرچقدر فضای بیشتری داشته باشد می تواند حجم بیشتری از اطلاعات و تصاویر را نگهداری و ذخیره نماید. هارد دیسک های مناسب دوربین مداربسته در ظرفیت های 1 ترابایت ، 2 ترابایت ، 4 ترابایت و… در بازار موجود هستند. پیشنهاد ما برای خرید هارد دیسک مناسب دوربین مداربسته ، هارددیسک وسترن دیجیتال بنفش می باشد. بدیهی است هر جقدر تعداد هارد دیسک متصل به دستگاه ضبط تصاویر بیشتر باشد گنجایش بیشتری برای ذخیره سازی داریم.

برخی از دوربین های مداربسته موجود در بازار دارای حافظه داخلی هستند که این حافظه بسیار محدود بوده و بهتر است به منظور نگهداری امن اطلاعات از هارد دیسک دوربین مداربسته استفاده نماییم. در کنار امن تر بودن اطلاعات ، حجم بیشتری از اطلاعات و مدت زمان بیشتری را می توانید در هارددیسک نگهدارید.

  • تعداد دوربین مداربسته

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ضبط تصاویر ، تعداد دوربین های موجود در سیستم می باشد. بدیهی است هر چقدر تعداد دوربین ها بیشتر باشد تصاویر ضبط شده بیشتری به دستگاه ارسال می شوند و نیازمند حافظه بیشتری هستیم.

  • کیفیت و رزولوشن تصاویر دوربین مداربسته

در یک سیستم مداربسته که چندین دوربین وجود دارد ممکن است هر دوربین مداربسته دارای کیفیت و رزولوشن متفاوتی باشد به این ترتیب حجم تصاویر ارسالی هر دوربین نسبت به کیفیت یا مگاپیکسل شان متفاوت است. پس رزولوشن و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ضبط تصاویر می باشد. هر چقدر کیفیت و مگاپیکسل دوربین های مداربسته بالاتر باشد تصاویری که ثبت می شوند حجم بیشتری داشته و در مقابل حجم بیشتری از فضای هارد دیسک اشغال می شود.

کیفیت تصاویر دوربین مداربسته به صورت مگاپیکسل و به صورت های HD ، FULL HD، 4K و… است که هر کدام فضای متفاوتی از هارد دیسم را اشغال می کنند. بنابراین تفاسیر هر چقدر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بیشتر باشد حجم تصاویر نیز بیشتر است و هارد دیسک شما زودتر پر می شود. برای مثال اگر کیفیت تمام تصاویر دوربین مداربسته شما HD باشد و یک هارد با ظرفیت مشخص داشته باشید اگر این هارد بتواند این تصاویر را تا یک ماه نگهداری کند برای دوربین های مداربسته با کیفیت FULL HD این مدت زمان نگهداری به کمتر از یک ماه میرسد چرا که کیفیت تصاویر بالاتر رفته و حجم بیشتری از هارد پر می شود.

  • حالت ضبط تصاویر

دستگاه های ضبط تصاویر DVR/NVR دارای حالات ضبط مختلفی هستند. که شما می توانید برای مدیریت و کاهش مصرف فضای هارد دیسک از منوی دستگاه ضبط تصاویر حالات مختلفی را انتخاب نمایید. رایج ترین و متداول ترین حالت ضبط دستگاه رکوردر ، حالت ضبط 24 ساعته یا Continues می باشد که دستگاه بصورت 24 ساعت و مداوم بدون هیچ وقفه ای تصاویر را ضبط می کند. در این حالت ما شاهد اتفاقات و رویداد های مهم نبوده و عملا تصاویر یکسان و تکراری از محیط را مشاهده می کنیم. توصیه تیم نصب دوربین این است که حتی الامکان از این حالت ضبط استفاده نکنید چرا که فضای هارد دیسک به سرعت پر می شود.

حالت دیگری از ضبط ، حالت ضبط تشخیص حرکت یا motion Detection اسن که خیلی مناسب تر از حالت قبلی می باشد. در این حالت تنها با تشخیص حرکت در صورت حرکت شخص یا شی مانند ورود یا خروج افراد دوربین ها عملیات تصویر برداری را انجام و دستگاه تصاویر را ضبط می کند. این حالت بسیار کارآمد است و ما شاهد تصاویر و وقایع مهم هستیم به علاوه اینکه به دلیل عدم ذخیره سازی تصاویر بصورت پیوسته ، فضای هارد دیسک دیرتر پر می شود.

 

  • تعداد فریم بر ثانیه (FPS) در دستگاه ضبط تصاویر

نرخ فریم یا فریم ریت تعداد فریم های تشکیل دهنده تصاویر است. تصاویر و فیلم های که ما بصورت متحرک مشاهده می کنیم از کنار هم قرار گرفتن فریم های متعدد تشکیل می شوند. هر یک ثانیه تصویر زنده و متحرک از 25 فریم تشکیل شده است. هر چقدر میزان فریم ریت بیشتر باشد تصاویر ثبت شده بصورت واضح تر و روان تر خواهند بود. معمولا در تنظیمات دستگاه ضبط تصاویر تعداد فریم ها را بر روی 15 فریم در ثانیه می گذارند تا حجم کمتری از فضای هارد اشغال شود.

مدت زمان ایده آل برای نگهداری تصاویر دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته برای مشاغل و کسب و کارهای کوچک تا بزرگ ، اماکن اداری ، تجاری ، طلافروشی ها و… امری ضروری به حساب می آید. اما یکی از ابهامات و سوالات رایج کاربران سیستم مداربسته این است که ما تصاویر دوربین مداربسته را تا چه مدت نگه داریم. برای پاسخ به این سوال باید گفت که این مدت زمان نگهداری با توجه به نوع مشاغل و محل می تواند متغیر باشد. برای مثال مدت زمان ایده آل برای نگهداری تصاویر دوربین مداربسته در طلافروشی ها شش ماه ، در اماکن مسکونی و ساختمان ها نهایتا تا یک ماه ، مغازه ها و فروشگاه ها بین یک تا دو ماه ، کارخانجات و انبارها بین یک تا سه ماه ، ایستگاه های پمپ بنزین و سوخت گیری نهایتا تا سه ماه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.